Wybierz język
pl gb

Aktualności

← Powrót do listy aktualności

Talenty opierają się kryzysowi

14 09 2012 | Agnieszka Jagiełka

Choć spowolnienie gospodarcze to czas  oszczędności, wiele firm  inwestuje w rozwój pracowników. Znacząco rośnie świadomość wagi dbania o osoby kluczowe dla sukcesu organizacji...

Z przeprowadzonych przez nas rozmów z 83 firmami o programach talentowych wynika, że 41% właśnie realizuje kolejną edycję, a 24% zamierza je wprowadzić jeszcze w tym lub przyszłym roku. Ponad połowa z nich (56%) to programy korporacyjne, ale w wielu jest możliwość dodawania lokalnych inicjatyw i działań dopasowanych do polskich realiów.

Jedynie 15% korzysta ze wsparcia firm zewnętrznych (głównie przy diagnostyce i szkoleniach), pozostałe firmy planują i realizują programy własnymi siłami, wewnętrznie. Częściowo wynika to z ich doświadczeń i oczekiwań, aby programy były powiązane z biznesem i celami firmy. Jako najskuteczniejsze metody  rozwoju pracowników w takim podejściu są wymieniane „on the job trenings”, projekty wewnętrzne, staże zagraniczne, rotacja wewnętrzna, mentoring z udziałem senior menedżerów. Zdecydowana większość ankietowanych na pytanie o główny cel programów Talentowych wymienia retencję i motywowanie wartościowych osób do pozostania w firmie i związania się z nią (30%). Na drugim miejscu są wskazywane dbałość o rozwój ludzi i jak najlepsze wykorzystanie ich potencjału w firmie oraz plany sukcesji (19%).