Wybierz język
pl gb

Aktualności

← Powrót do listy aktualności

Dojrzały jest zbyt drogi - szukanie oszczędności w kieszeniach menedżerów

17 12 2012 | Paweł Gniazdowski

W branżach, w których jest agresywna konkurencja (bankowość, branża farmaceutyczna, high-tech i FMCG), szuka się oszczędności - niestety także, w kieszeniach menedżerów...

W branżach, w których jest agresywna konkurencja (bankowość, branża farmaceutyczna, high-tech i FMCG), szuka się oszczędności - niestety także, w kieszeniach menedżerów.

 

Menedżerów, którzy mają teraz ponad 50 lat, przyjmowano do korporacji w latach 90., gdy byli na początku drogi zawodowej. Przeważnie są to osoby, które zakładały w Polsce oddziały międzynarodowych firm. Większość ma bardzo szerokie kompetencje i doświadczenie. Tymczasem dzisiaj często woli się zatrudnić menedżera, który będzie restrukturyzował, przekształcał, egzekwował od zespołu wdrożenia polityki globalnej i polecenia centrali.

 

Oczywiście, zwalniani menedżerowie świetnie by sobie z tym poradzili, ale po co ich zatrzymywać, jeśli ktoś może zrobić to taniej i bez eksponowania własnej opinii. Często obserwujemy, że odejście menedżera z korporacji poprzedza roczny czy dwuletni okres nieporozumień między nim a centralą lub właścicielami.

 

Zwolnieni menedżerowie, mogą znaleźć zatrudnienie w firmach krajowych na wczesnym etapie rozwoju oraz w spółkach skarbu państwa. Dla menedżerów to często awans merytoryczny, bo uzyskują dużo większą decyzyjność, ale finansową stratę. podejmują też czasem własną działalność na zasadzie doinwestowania jakiego biznesu, wejścia w spółkę, wchodzą do rady nadzorczej mniejszej firmy, prowadzą wykłady, uczestniczą w projektach jako doradcy.

 

- źródło: Dorota Czerwińska, Dojrzały jest zbyt drogi, Puls Biznesu, nr z dnia 03.12.2012