Wybierz język
pl gb

Aktualności

← Powrót do listy aktualności

Posłuszeństwo w relacjach Mistrz-Uczeń

15 11 2013 | Piotr Kociołek

Obserwuję, że coraz częściej kamieniem obrazy staje się wymaganie posłuszeństwa od pracownika. Tymczasem na czym zasadza się idea mentoringu, relacji mistrz - uczeń, obecnej właściwie we wszystkich kulturach, zaczynając od starszych plemienia, przez hinduskich guru, mistrzów zen, greckich nauczycieli, na ojcach pustyni kończąc?

Właśnie na posłuszeństwie.
Paradoksalnie to brak posłuszeństwa jest nierozwojowy, bo skazuje nas na kręcenie się wokół własnych nawyków, wydeptanych mocno mentalnych kolein. Zwrócił mi na to kiedyś uwagę mój coach.
Rzeczywiście, gdyby mi nie zarekomendował pewnych rozwiązań, sam z siebie nigdy bym ich nie wypróbował, po prostu bym na to nie wpadł. Dlaczego okazałem się posłuszny? Bo zostawił mi wolność wyboru, a ja z niej skorzystałem, okazując posłuszeństwo - poeksperymentowałem, posmakowałem. Niektóre metody przyjąłem, innych nie. I takie podejście jest dzisiaj według mnie kluczem do sukcesu szefa.
Pytaj, ale też pokazuj różne rozwiązania, szanując wolność wyboru; oczekuj sensownego posłuszeństwa, pobudzając do samodzielności.